Özel Öğretim Kurumları Kanunu

TBMM Genel Kurulunda, görüşmeler sırasında, teklifte 6 ay olan, İçişleri Komisyonunda 2 yıla yükseltilen ilkokul mezunlarının ehliyet alma süresi, AK Parti ve CHP'lilerin verdikleri ortak önergeyle 5 yıla yükseltildi. Buna göre, A1, A2, B, C, D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanlarda aranan en az ortaokulu veya 8 yıllık temel eğitimi bitirmiş olma şartı, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 yıl süreyle aranmayacak ve ilkokul mezunu olmaları yeterli sayılacak.
 
 Sağlık şartları bakımından kimlere, hangi sürücü belgesi verileceği, yönetmelikle düzenlenecek. Sürücü belgesi alacak kişilerin, ilgili yönetmelikte belirtilen hekimden, ''Sürücü olur'' raporu almaları zorunlu olacak. Bu yönetmelik, İçişleri ve Sağlık bakanlıklarınca ortak hazırlanacak.
 
 Teklif sahibi AK Parti İstanbul Milletvekili Gülseren Topuz, ehliyet alamayan ilkokul mezunlarının yurtdışına giderek, 2 bin-2 bin 500 dolara ehliyet aldıklarını, bu ehliyetlerini de Türkiye'de değiştirdiklerini söyledi. İlkokul mezunu olan ehliyet sahibi bir çok vatandaş bulunduğunu ifade eden Topuz, ''Ancak bu durum, şu anda ilkokul mezunu olup da ehliyet alamayan kişilere karşı haksızlık oluşturmaktadır. Kanun, bu haksızlığı giderecektir'' dedi.
 
 CHP Mersin Milletvekili Ali Oksal, daha geniş kapsamlı olan Karayolları Trafik Kanunu Tasarısının da Genel Kurulda ele alınmasını istedi.

Menu Anasayfa